Star Trek Voyager Fan Site
Menü
     
Voyager
     
Hajók
     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     
Látogatók
Indulás: 2010-05-08
     
Online
     
Csillagflotta Technika 2

Orvosi technológia

Az orvosi technológia gyors fejlődése ma már azt jelenti, hogy egyetlen statikus referenciamunka - mint például ez - sem lehet képes katalógizálni az orvosi felszerelések minden formáját. Ezért ez az írás csak rövid részleteket közöl azon példákról, amelyek a Csillagflotta orvoslásában leginkább elterjedtek.

Hypospray:

A hypospray egy egyszerű és hatékony módja különböző anyagok intravénás bevitelére. Az eszköz egy szórófejet tartalmaz, amely a bőrön keresztül fájdalom nélkül juttatja be a szervezetbe a gyógyszereket, még a ruhán keresztül is. Ehhez csatlakozik egy cserélhető fiola, amely a beadandó anyagot tartalmazza. A hypospray számos előnnyel rendelkezik az egyszerű fecskendőhöz képest; mivel a spray a bőrt nem sérti fel, így a hypospray hegye nem szennyeződik az injekció során. Ezáltal az eszközt többször fel lehet használni a hegy sterilizációja nélkül. A hypospray ezen felül teljesen fájdalommentes, így az injekciótól való félelem már a múltté.

Bioágy:

A kórházi ágy az egyik legfontosabb kelléke egy orvosi intézménynek, mivel a beteg ezen tölti a legtöbb időt. A korai ágyak egyszerűek voltak - csak egy hely, ahol a beteg kényelmesen pihenhet . A technológia előrehaladtával a kórházi ágy jóval rugalmasabbá vált, és már csak idő kérdése volt, mielőtt rutin orvosi rendszerek kerületek bele; ez vezetett el az eszköz korai változatához, amelyet már bioágynak neveznek.

Ma a Csillagflotta bioágyát úgy tervezik, hogy széleskörű alapinformációkat adjon a betegről az orvosi személyzetnek. Beépített érzékelők segítségébel a bioágy állandóan figyelhet olyan adatokat mint a szívverés, hőmérséklet, légzés, stb. Ezeket egy állandó helyre írja ki, általában egy a bioágy fejrésze feletti panelre. Így a megjelenített információ a lehető legtisztább és könnyen elérhető. A vizuális megjelenítés mellett a bioágyak hanginformációkat is adhatnak, például a szívverés hangja vagy automatikus figyelmeztetések arra az esetre, ha bármelyik testfunkció is eltérne a beállított értékhatártól. A bioágyak használata alapvetően azt jelenti, hogy minden mai kórházi ágy egyenlő - valójában még jobb - a századokkal ezelőtti "hatékony gondoskodás" filozófiájú ággyal. Azonban, arra azért nincs elég forrás, hogy minden típusú orvosi eszközt az ágyba integráljanak. Mivel az alapvető cél megváltozott, ezért még a legmodernebb orvosi intézmények is csak viszonylag kevés csúcstechnológiájú ágyat tartalmaznak, ezek mellett jóval nagyobb számú standard bioágyat használnak.

Lézerszike:

A lézerszike az egyik legegyszerűbb eszköze a modern orvoslásnak. A szike egy lézersugarat használ a penge helyett, ezzel vágják meg a beteget. A bemetszés ezáltal nagyobb fokú irányítás alatt lehet, és így megszűnt a fizikai érintkezés a beteg és az eszköz között, csökkentve a fertőzés veszélyét.

Kortikális stimulátor:

A kortikális stimulátor egy kicsi eszköz, amelyet a beteg agykéregbeli tevékenységek kontrollálására terveztek. A stimulátort a koponyára helyezik; olyan betegeknél használják akiknél csökkent vagy sérült az agyhullámminta.

Fiziostimulátor:

A fiziostimulátor egy olyan rendszer, amit sérült egyének metabolikus funkcióinak növelésére terveztek. Az egység egy kis tenyérben tartható eszköz. 2267-ben Dr. McCoy ezt az eszközt használta, hogy Kirk kapitányt kihozza a mély kómából.

Autovarrat:

Kézi egység, amelyet a bőrön lévő könnyebb sebek gyógyítására használnak. Autovarratokat használnak bemetszések lezárására, késsel vágott sebek gyógyítására, stb. 2369-ben egy autovarrattal gyógyították meg Picard kapitány szúrt sebét.

Neurális kábító:

Egy kis eszköz, amivel a beteget "elkábítják". A neurális kábítót általában műtétnél, altatáshoz használják.

Genetikus replikátor:

Egy fejlett orvosi rendszer, amit sérült szervek kvantum szintű vizsgálatára és élő pótlások replikálására terveztek. Az eszközt Dr. Toby Russell tervezte, aki a gerincsérülések szakértője. A Föderáció elutasította Dr. Russell kérvényét az emberi kísérletekre, mivel a kockázat elfogadhatatlanul magas volt. 2368-ban ezt az eszközt Worf hadnagyon használták, aki megbénult egy baleset után. A replikátornak sikerült új gerincet létrehoznia, de a beültetés során Worf meghalt a műtőasztalon. Szerencsére a klingon fiziológia lehetővé tette, hogy újjáéldejen és később teljesen felépüljön.

Bőrregenátor:

A bőrregenerátort a beteg bőrén lévő sérülések - pl. zúzódás, horzsolás - gyógyítására használják. A kézben is elférő eszközt az orvos a sérült terület fölött lassan előre-hátra mozgatja. A kezelés általában csak néhány másodpercig tart.

Defibrillátor:

A defibrillátort a szív szinusritmusának helyreállítására használják. A modern defibrillátorok kézben is hordozható eszközök, amelyeket a bőrre tesznek közvetlenül a szív fölött; elindítás után egy számítógép vezérelte áramütést küld a szívbe.

Szubdermális szike:

A szubdermális szikát bőr alatti bemetszésekhez használják, anélkül, hogy magát a bőrt megsértenék. Ennek segítségével egyszerűbb belső műtétek is elvégezhetők, a fertőzés veszélye és a bőrregenerátor használata nélkül.

 

 

Orvosi Segédhologram

Orvosi Segédhologram, a csillaghajók orvosi tisztjének holografikus asszisztense. Az OSH kivetítés és erőterek keveréke, hasonlóan a holofedélzeten létrejövő tárgyakhoz.

 

 

Plazma

Ionizált gáz, az anyag a negyedik halmazállapota. Töltéssel rendelkező részecskéket tartalmaz, ezáltal a plazma vezeti az elektromos áramot. Leginkább energia szállítására használják. Az elektroplazma-rendszer osztja el a plazmát a hajó egészén.

 

 

Replikátor 

A replikátorok alapetően a transzporter technológia oldalhajtásai. A Molekuláris Mátrix Anyag Replikátor, ahogy teljes nevén nevezzük képes csak arra, hogy a tárolt anyag egy mennyiségét dematerializálja hasonlóan ahhoz, ahogy a transzporter rendszer teszi, azonban itt nincsenek leképező szkennerek, amelyek az anyag szerkezetét elemzik. Helyette egy kvantum geometria transzformációs mátrixot használnak az anyagáramlás módosítására. A számítógép, amely a folyamatot felügyeli, felhasználhatja bármely tárolt mintázatát ebben a mátrixban, miután a mintázatot "ráillesztik" az anyagáramlásra, az újra materializálódik az eredeti mintavételezett tárgy majdnem tökéletes másaként.

Léteznek kicsi, különálló replikátor egységek is és ezeket energiával kell ellátni, és periodikusan nyersanyagokkal kell feltölteni őket ahhoz, hogy működjenek. Azonban a legtöbb replikátor nem más, mint egy újra materiqlizáló egység és egy számítógép alprocesszor/interfész panel. Több ezer ilyen egységet lehet egy központi dematerializáló és átalakító mátrix rendszerhez kapcsolni, amelyet egy több ezer mintázatot tároló számítógép irányit és több tonna nyersanyaggal van feltöltve. Amikor a felhasználó replikálni akar valamit, kérelmét betáplálja a terminálba, mely ezután lekéri a kívánt terméket a központi rendszerből. Azt követően, hogy a dematerializációs és mintavételezési folyamat befejeződik, az anyagáramot tápvonal hálózaton keresztül ahhoz a terminálhoz rányitják, amelytől a kérés érkezett és ott újra materializálják. Ezen rendszer alkalmazásával elkerülhető az, hogy ezernyi különálló replikátort kelljen nyersanyagokkal feltölteni.

Elméletileg bármilyen anyagot elő lehet állítani bármilyen alapvető nyersanyagból, azonban a gyakorlatban jelentős energia megtakarítást érhetünk el akkor, ha csak bizonyos nyersanyagokat használunk, például az élelmiszerek replikálására szerves molekula láncolatokat használnak, amelyek hosszú láncmolekulák kombinációi és külön úgy tervezték - statisztikailag kiszámítva - hogy minimális molekuláris átalakítással maximálisan változatos élelmiszereket kapjunk. Ennek megfelelően létezik a nem-élelmiszer termékek replikálására is alapanyag. Természetesen a számítógép automatikusan kiválasztja az alapanyagot.

A replikátorok, amelyekbe egy dematerializációs rendszert is beépítettek, hulladék feldolgozóként is szolgálhatnak úgy, hogy behelyezett hulladékot dematerializáják és visszajuttatják a központi tárolóba, készen az új replikálásra. Nem is olyan régen még sokkal hatékonyabb volt egyszerűen összegyűjteni és feldolgozni a hulladékot hagyományos módszerekkel és a replikátorok ilyenfajta felhasználása ritka volt. Mindazonáltal a replikátor technológia fejlődése korunkban használható alternatívává alakította ezeket a rendszereket és az újrahasznosítás ezen formája fokozatosan elterjed.

Léteznek nagyobb méretű ipari replikátorok is, melyekkel olyan termékek igen széles választékát állítják elő, melyeket korábban külön üzemek hoztak létre. Azonban ezeknek a replikátor rendszereknek korlátozottak a képességeik - a legfontosabb korlát az előállított termék mérete. A nagyobb legyártandó termékek esetében szükséges az, hogy kisebb elemeket replikájának, majd ezeket hagyományos módon szereljék össze. Sajnos messze vagyunk még a megálmodott, replikált felhőkarcolótól, vagy csillaghajótól.

Napjaink összes replikátor rendszere rendelkezik egy közös korlátozással: molekuláris felbontási szinten működnek. Ennek következtében jelentős számú egy bites hiba keletkezik a replikáció során kvantum szinten. Többen azt állítják, hogy a replikált élelmiszereknek ezért van olyan jellegzetesen gyengébb íze a "valódi"-hoz képest, bár ez inkább a technológia iránti elfogultság kérdése, mintsem egy észlelhető különbségé. Azonban a fellépő hibák több, mint elegendőek ahhoz, hogy megakadályozzák az idegi- és bioelektromos minták pontos energia állapotainak replikálását. Ezek a minták, amelyek a transzportálás alatt pontosan reprodukálódnak, szükségesek egy élőlény materializálásához, ez a korlátozás tehát megakadályozza bármely élő dolog replikálását a hagyományos módszerekkel.

 

 

Részecskék

 

Anion:

Anionokat kronoton részecskék eltüntetésére lehet használni. 2368-ban Data parancsnok-helyettes egy anion sugárzót használt, hogy megtisztítsa a hajót a Geordi LaForge és Ro Laren - akik a hajón egy fázisolt állapotban voltak - által létrehozott kronoton részecskéktől.

Barion:

A legnehezebb részecskék osztálya. Ide tartoznak a neutronok, protonok és a nehezebb, instabil hiperionok: a lambda, szigma, kszi és omega részecskék. Ezen osztály antirészecskéit antibarionoknak hívják. A barionok három kvarkból állnak, amelyeket az erős kölcsönhatás tart össze, ugyanaz az erő, ami magát az atommagot. Ahhoz, hogy a barionok fenntartsák állapotukat, minden elemi részecske között kölcsönhatás során a barionok száma változatlannak kell maradnia. Föderációs csillaghajóknak rendszeresen barion-tisztítást kell végrehajtani, hogy megtisztítsák őket a szennyeződésektől.

Dekion:

A fénynél lassabban haladó részecskék osztálya. A USS Voyager dekionsugarat használt, hogy hasadékot nyisson egy 3-as típusú szingularitás eseményhorizontján. 2369-ben az Enterprise-D legénysége változásokat észlelt a dekion mezőben, melyből kiderült,hogy egy temporális hurokba kerültek.

Foton:

Az elektromágneses sugárzás mennyisége. A fotonon vizsgálat során bebizonyított hullám- és részecskeviselkedés vezetett el a kvantumm elméletek fejlődéséhez a Földön.

Gravtion:

Az univerzumban minden tömeg között fellépő gravitációs erőért felelős részecske. A Föderáció csillaghajói mesterséges úton is létre tudják hozni, és rengeteg módon felhasználni. Például az Enterprise-D gravitont használt, hogy kommunikálhasson a kristálylénnyel. A nehéz gravitonok nagy pusztítóerővel rendelkeznek, és ezt a fegyvert az Enterprise legénysége a Borg ellen is be akarta vetni, habár kiderült, hogy valószínűleg hatástalan lenne. 2368-ban gravitonhullámok pusztították el a USS Vicot, és megrongálták a USS Enterprise-t, amikor a hajók pajzsainak ereje kölcsönhatásba került egymással. Néhány mesterséges gravitációs rendszer gravitonok létrehozásával működik. Néhány idegen technológia antigravitont is képes előállítani, amivel zavarni lehet a transzportersugarat.

Ionogenikus:

Ionogenikus részecskéket bizonyos energiaformák tárolására lehet használni. 2368-nam Geordi LaForge ionogenikus részecskéket használt, hogy csapdába ejtse a hajó legénységének néhány tagját megszálló idegen bűnözők "lelkét".

Kedion:

Ezt a részecskék 2370-ben LaForge parancsnok-helyettes arra használta, hogy újraindítsa Data etikai szubrutinjait, miután azt Lore kiiktatta.

Kronoton:

Olyan részecske, melynek neve leginkább a fázis-, és temporális technológia területén merül fel. 2368-ban kronoton az Enterprise-D legénységének két tagját nagy mennyiségű kronoton részecske fázisolt állapotba vitte. 2371-ben kronoton részecskék okozták Sisko kapitány, Bashir doktor, és Dax parancsnok-helyettes transzporter balesetét, amikor is visszautaztak a 21. századba. Nem sokkal ezután O'Brien főnök számos rövid ugrást tett a jövőben a kronoton részecskék miatt.

Lepton:

Részecskék osztálya, melyek nem lépnek kapcsolatba az erős magerővel. Elektromosan semlegesek vagy egységnyi töltéssel rendelkeznek. A leptonoknak nincs belső szerkezetük. Ide tartozik az elektron, müon, tau és a neutrínó három fajtája. Habár a leptonok nagyon könnyűek, nem egyformák. Az elektron, például, egy negatív töltést hordoz, és stabil, vagyis nem bomlik szét más elemi részecskékre. A müon szintén negatív töltésű, de a tömege az elektronénak a 200-szorosa, és kisebb részecskékre bomolhat. A leptonok más részecskékkel a gyenge kölcsönhatáson (elektrommágneses-, gravitációs erő) keresztül lépnek kapcsolatba. Féregjáratok kinyílás vagy helyváltoztatás előtt leptonokat bocsáthatnak ki.

Magneton:

Régen a magnetont arra használták, hogy megmérjék egy részecske mágneses erejét. A modern fizikában az elnevezés egy sajátos részecskét jelent, amit érzékelő rendszereknél használnak.

Metreon:

A "Metreon Kaszkád" nevű fegyver alapja. Ez a fegyver pusztította el egy talaxiai holdkolóniát; a Kaszkád nagyon magas szintű metreon-sugárzást okozott a holdon. Ez a magas szint könnyen metrémeát okozhat, ami egy halálos vérbetegség. 2371-ben Dr. Jetrel, a Metreon Kaszkád alkotója, metrémeában halt meg, amivel a Kaszkád robbanásának helyszínén végzett vizsgálatok során betegedett meg.

Mezon:

A részecskék minden osztálya részt vesz abban abban az erőben, amely a nukleonokat az atommagban egyben tartja. A leptonokhoz hasonlóan a mezonok is a féregjárat aktivitáshoz kapcsolódnak.

Müon:

Egy instabil részecske, hasonló az elektronhoz, de jóval nagyobb a tömege. A müonok a leptonok osztályához tartozik. Ha nagyobb mennyiségű müon kerül egy reaktormagba, az robbanáshoz vezet, amikor a hajó teret vált. Ez különösen veszélyes, mert a müonokat nehéz érzékelni.

Nadion:

A fézerfegyverekhez kapcsolódó részecske. 2371-ben Janeway kapitány a fézerét használta, hogy bezárjon egy temporális szakadást úgy, hogy nadion részecske visszacsatolást okozott benne. A Voyager később egy nadion robbanást használt, hogy megsebesítse a Démonbolygón lévő életformát, amely megtámadta a hajót.

Neutrínó:

Töltés nélküli részecske, csekély tömeggel. A neutrínók képesek áthatolni az anyagon. Ennek ellenére a 24. századben a neutrínó érzékelők nagyon kompaktak és hatékonyak lettek, így ezeket a részecskéket könnyedén használhatják vészjelzéseknél. A bajori féregjárat kinyílásakor és bezáródásakor is nagyobb mennyiségű neutrínót lehet észlelni. 2365-ben az Enterprise egy neutrínósugár segítségével pusztított el egy baktériumtelepet, amely a burkolatot kezdte enni. A neutrínóknak 1/2-es a spinje; 2370-ben Jadzia Dax rájött, hogy a valószínűség törvényei a Deep Space Nine-on jelentősen torzultak, köszönhetően az állomáson lévő neutrínók spinjének. Az antineutrínó a neutrínó ellenpárja. Ezek nagyon károsak a föderációs reaktormagoknak - 2371-ban egy sikariai űrhajlító gép antineutrínót bocsátott ki, amikor B'Elanna Torres használni akarta, komoly gondot okozva ezzel a hajón.

Neutron:

A neutron az atommagot alkoztó egyik részecske. Egységnyi tömegűek, és nincs töltésük. A neutron nélküli atommagok instabilak. Az izotópok egy anyag standard formájától a neutronok számában különböznek; az atom tömege más, de a kémai tulajdonságok változatlanok. 2200-as évek végén a klingonok egy olyan Ragadozómadarat fejlesztettek ki, amely álcázás közben is tudott támadni. A hajó nagy mennyiségű neutron-sugárzást bocsátott ki, de ez sem volt elég a hajó megtalálására, csak nagyon kicsi távolságban. Az antineutronok tömege, spinje és bomlási ideje megegyezik a normál részecskéével. Néha proton-antiproton ütközés során is keletkeznek, és ellentétes mágneses töltéssel rendelkeznek, mint a neutron. Bizonyos gravitációs mező konfigurációk átengedik az antineutronokat, míg az antigravitonokat felfogják.

Nukleonikus:

A nukleonikus részecskék a kommunikáció technológia egyes formáihoz kapcsolódnak. 2368-ban egy katarán szonda nukleonikus sugarat használt, hogy áttörje az Enterprise-D pajzsát, és mesterséges emlékeket raktározzon el Picard kapitányban. 2371-ben a Voyager nukleonkus részecske fluktuáció okozta sérüléseket talált egy kazon hajón. Kiderült, hogy a hajót egy Voyagerről származó replikátor-másolat hibájából bekövetkezett robbanás rongálta meg.

Omega:

Sokak által a leghatalmasabb energiaforrásnak tartott részecske. Egyetlen molekula több energiát termel, mit egy föderációs reaktormag, és néhány tudós szerint az omega molekula lehet az Ősrobbanás mögötti energiaforrás. Az omega molekulák nagyon instabilak, és a bomlásuk nagy területen súlyosan megrongálhatja a szubteret, lehetetlenné téve a térváltást. A Föderáció az omega molekula használatát a csillagközi utazás elleni súlyos fenyegetésnek tekinti, és a csillaghajó kapitányokat felhatalmazták, hogy minden eszközzel pusztítsák el a molekulát, ha találnak belőle - ez az utasítás még az Elsődleges Irányelvet is hatálytalaníthatja.

Omikron:

A Föderációs csillaghajók egy lehetséges alternatív energiaforrása; 2371-ben a Voyager legénysége egy csillagködben talált omikron részecskéket. A részecskékről kiderült, hogy az élő csillagköd anyagcsere rendszerének része. Omikron részecskék a holografikus technológia területén is feltűnnek.

Polaron:

A polaronok az érzékelő- és kommunikációs rendszerek bizonyos formáihoz kapcsolhatók. Segítségükkel az álcázott hajók is megtalálhatók, vagy érzékelhetők az időhullámok. A Domínium fázisolt polaron fegyvereket használ, mivel ezek nagyon könnyedén áthatolhatnak a pajzsokon. A modern föderációs és szövetséges pajzsrendszereket már feljavították, így hatékonyabbak a polaron fegyverek ellen.

Pozitron:

A pozitron az elektron antipárja. A 20. századi sci-fi író Isaac Asimov történeteiben a robotoknak pozitronagyuk volt; évszázadokkal később Dr. Soong ezt meg is valósította, amikor a kifejlesztett pozitronikus technológia révén neurális hálót készített az andoridjainak, Lore-nak és Datanak. Ez a technológia még nem terjedt el, de pozitronikus rendszereket használnak sérült embereken, hogy az agyműködést fenntartsák. Pozitronokat érzékelő rendszerknél is használnak olyan tárgyaknál, amelyeken nehéz áthatolni normál érzékelőkkel.

Proton:

A protonok az atommag alkotóelemei. Az antiprotonoknak számos felhasználása van az érzékelő rendszerekben - az Enterprise-D ennek segítségével bukkant a kristálylény nyomára, amikor is gamma-sugárzást észlelt, ami antiprotonok bomlásából származott. A Domínium antiproton-sugarat használt, hogy megtalálja az álcázott hajókat. 2267-ben az Enterprise egy idegen harcigépet talált, ami antiproton-sugarakat lőtt ki, átvágva ezzel egy teljes bolygót. Antiprotonokat orvoslásra is használhatnak. A Voyager OSH-ja antiprotont használt, hogy meggyógyítsa Paris hadnagy genetikai mutációit, amelyet a 10-es fokozatú utazás okozott.

Szubtéri:

Mindenféle részecske, amit egy aktív térhajtómű sugároz ki. A szubtéri részecskék követhető nyomot hagynak hátra, ezek alapján megmondható a akár kibocsájtó hajó típusa is.

Tachion:

A fénysebességnél gyorsabban haladó részecske. Aktív tachionsugarakat álcázott romulán hajók felkutatására használnak. A természetben előforduló tachionok segítségével az ősi bajori napvitorlások csillagközi távolságokat is képesek voltak megtenni. Az inverz tachionsugár káros hatással lehet a téridő kontinuumra.

Terion:

Néhány fegyverrendszernél használják. Picard kapitány 2369-ben igen súlyosan megsérült egy sűrített terion sugártól.

Terrakon:

A terrakon részecskéket régészek használják, mivel a bomlási idejük segítségével az ősi tárgyak valódisága könnyen megállapítható.

Tetrion:

A tetrionok elemi részecskék, amelyek csak a szubtérben létezhetnek hosszabb ideig, a normáltérben instabilak. 2369-ban tetrionokat találtak az Enterprise-D fedélzetén, ez segített kideríteni, hogy egy szubtérbeli idegen faj elrabolta a legénység néhány tagját. A tetrionok rongálhatják a felszereléseket, és alkalmanként a fézerfegyverek ártalmatlanítására használják. A romulánok az álcázóberendezésüknél használnak tetrion kompozitort, és az álcázott Harcimadarak ezek a részecskéket bocsájthatják ki. A koherens tetrionsugarat használt a Gondviselő, hogy hatalmas távolságokban kutathasson.

Verteron:

A verteron nagy mértékben károsítja a térhajtómű eszközeit; 2369-ben az Enterprise-D-t egy verteron impulzus segítségével bénította meg két tudós, akik szerint a térhajtómű rongálja a téridő szerkezetét. Verteron részecskéket a féregjáratoknál is találhatnak.

Z:

A Z részecskék a gyenge magerő közvetítőinek egyike. Hajók is kibocsáthatják, főként azok, amelyek gyenge minőségű álcázót használnak. Az Enterprise-D legénysége Z részecskéket használt arra, hogy megtalálja az Ardras nevű hajót a Ventax III körüli pályán.

 

 

Számítógépek


Valószínűleg a csillaghajók legfőbb műveleti eszköze a főszámítógép, amely mindenért felelős, ami a hajón történik. A rendszer szíve három fő-processzormagból áll, amelyek miniatűr szubtérmező-generátorok segítségével képesek az optikai adatokat a fénysebességnél is gyorsabban feldolgozni. 

Duotronikus
 

A 2243-ban Dr. Richard Daystrom által készített duotronikus áramkörök komoly előrelépést jelentettek a számítógépek erejében és sebességében. Minden föderációs csillaghajót ilyen számítógépekkel szereltek fel az elkövetkező 80 évben. A duotronikus technológia alapjait az érzékelő technológiában is sikeresen alkalmazták. A duotronikus áramköröket 2329-ben az izolineáris chipek váltották fel.

Multitronikus
 

A 2260-as években Dr. Daystrom fejlesztette ki. A multitronikus számítógépek hatalmas kapacitásnövekedést jelentettek az akkor használt duotronikus rendszerekhez képest. Dr. Daystrom az agy működését keresztezte a számítógépes áramkörökkel, és ezzel a rendszer egy emberi agyhoz hasonlóan gondolkodhatott. Az első multitronikus rendszer az M-5 volt, amelyet a csillaghajók legtöbb funkciójának automatizálására terveztek. Az M-5 remekül szerepelt a szimulációk során, de amikor a USS Enterprise fedélzetén tesztelték a számítógép hamar instabillá vált. Ezért Daystrom áttervezte az M-5-öt, hogy az alapprogramozásban az emberi élet védelme is szerepeljen. 

Izolineráis
 

Az izolineáris chip 2329-ben váltotta fel a duotronikus áramkört, és 45 évig a Föderáció számítógépes rendszereinek a legfőbb tartozéka lett. Az izolineáris chipek legnagyobb előnye a tároló és a feldolgozó egység kombinálása egyetlen teljesen integrált egységben. Néhány izolineáris tárolóegység található a PADD-okban és a trikorderekben is. Nagy számítógépekben akár izolineáris chipek ezrei is lehetnek, melyek mindegyike párhuzamos processzorként működik, ezzel hatalmas tároló és feldolgozó kapacitást biztosítva. 
A Galaxy osztályú csillaghajók főszámítógép rendszere három számítógépes magból áll. Mindegyik mag 10 egységből áll, amelyek mindegyike 2048 kitüntetett tárolóegységet tartalmaz, egyenként 144 izolineáris chippel - ez összesen 294.912 chip egy magban. 
A kardassziaiak is használják izolineáris technológiát - ők chipek helyett rudakat használnak. 

Bioneurális gélcsomag
 

A bioneurális gélcsomagok a Föderáció legújabb számítógépes fejlesztései. A rendszer nem az izolineáris számítógép-rendszer helyettesítése, inkább annak egy megnagyobbítása. A gélcsomagok biológiai alapúak, az emberi agyhoz hasonló szerkezetűek. A csillaghajó számítógépes rendszereiben elhelyezett gélcsomagokkal az információ gyorsabban áramolhat, és hatékonyabb annak szervezése is. Az új Intrepideken nagyon sikeresnek bizonyultak, habár a gélcsomagok biológiai eredete néha kisebb problémákhoz vezetett, mint pl. a fertőzés. A neurális gélcsomagokat már minden új csillaghajón használni fogják. 

PADD
 

A PADD, a személyi hozzáférésű kijelző eszköz az egyik leggyakrabban használt módszer az informácók elérésére és megváltoztatására. Habár a Padd-ek kapacitása a nagyobb asztali egységekhez képest korlátozott, kis méretük miatt jóval kényelmesebbek, mint nagyobb testvérei. A kialakítás sikerességére jellemző, hogy sok más faj is létrehozott hasonló technológiájú szerkezeteket.
A Padd-ek mind memória mind feldolgozó kapacitással rendelkeznek, és nagyobb kapacitású rendszerekhez is csatlakoztathatók. A kijelző a felület több mint 50%-át elfoglalja. Általában érintéssel irányíthatók, de néhánynak egyéb vezérlője is lehet.
A Csillagflotta három méretben használja őket: 10.16 x 15.24 x 0.95 cm, 20.32 x 25.41 x 0.95 cm, és 22.86 x 30.48 x 1.27 cm nagyságú modellek léteznek. Mikrofinom durániumból készülnek, sarium-krellid energiacellákkal működnek, tömegük 113.39 és 340.19 gramm között van. Nanopixeles molekuláris mátrix képernyővel vannak felszerelve. A memória mérete 15.3 és 97.5 kilokvad között van. Minden egység tartalmaz egy szubtérvevőt, amelynek segítségével erősebb számítógépekhez is csatlakoztathatók.

Kvad
 

A számítástechnika mértékegysége. Gyakrabban használatosak : MegaKvad, GigaKvad és TeraKvad.

 

 

Szubtéri sebességskálák

Amióta Zephram Cochrane 2063-ban először használta a térhajtóművet, két módszert használtak a szubtéri sebességek mérésére. Az eredeti "Cochrane skálát" a nagy ember maga fejlesztette ki a Phoenix tesztrepüléséhez. Ez egy relatíve egyszerű skála volt, amely a következő formulát követte:

v/c=WF3

Ahol v a jármű sebessége, c a fénysebesség és WF a szubtér faktor. Ennek a skálának az egyszerűsége az előnye, bármely szubtér faktor a sebesség a fénysebesség többszöröse, azaz:

 

Szubtéri faktor

Sebesség 
(xc)

1

1

2

8

3

27

4

64

5

125

6

216

7

343

8

512

9

729

10

1,000

11

1,331

12

1,728

13

2,197

14

2,744

2300-ra többen elégedetlenek kezdtek lenni a Cochrane skálával. Bár a subtéri formulát használók számára kényelmes megoldás volt, de kevésbé volt hasznos a gépészek és szakemberek számára, mivel csak relatíve kis mértékben vette figyelembe a pillanatnyi csillagközi feltételeket. Éppen ezért a motoroknak sokkal több energia kellet az 5-ös fokozat eléréséhez egy gravimetrikus torzulásban utazva, mint relatíve "nyugodt" csillagközi űrben. A gépészeti részlegek évekig lobbiztak egy új skála bevezetéséért, de a parancsnoki hidak állománya ellenállt és a Csillagflotta Főparancsnokság, mely elsősorban ex híd tisztekből állt, egyetértett velük.

A USS Wilmingtonnak és teljes személyzetének elvesztése 2309-ben egy ionviharban megváltoztatta hozzáállásukat. A vizsgálat során felmerült, hogy Lamarr kapitány, amikor 7-es fokozatot rendelt el komolyan túlterhelte a Wilmington motorjait a viharban, bár normál körülmények között a Wilmington képes volt ezen sebesség fenntartására egy ionvihar azonban túl nagy megterhelés volt. Bár más tényezők is nagyban közrejátszottak, mint például a hajófedélzeti kommunikáció összeomlása, a Csillagflotta nem volt hajlandó még egy ilyen helyzetet megkockáztatni.

A Terrance-Neltorr fokozatos skálát először 2298-ban javasolta két civil térhajtómű specialista. A TNG skálán a szubtér faktor azt a szubtéri feszültség szintet jelzi, melyet a járműnek mind előállítania, mind pedig elviselnie kell, mintsem a jármű sebességét. Bármely adott szubtér faktor valós sebessége függ a pillanatnyilag fennálló pontos feltételektől. Szóval egy a TNG skálát használó kapitány parancsot adhat 7-es fokozatra a mélyűrben, egy naprendszerben és egy ionviharban is és biztos lehet abban, hogy nem terheli túl a hajtóműveket. Ezen kívül az új skálát úgy hozták létre, hogy az elmúlt évszázad technikai fejlődését is belefoglalhassák. A Csillagflotta több lehetséges új skála gyors elemzését hajtotta végre 2310. és 2311. között, mielőtt hivatalosan elfogadták a TNG skálát, és az átállást 2312-ben hajtották végre.

Ideális feltételek mellett, amilyeneket például a csillagközi űrben találunk, a TNG warp faktorok sebességei a következő két formula egyikével számítják:

9-es fokozatig: v/c=WF(10/3)

Ez nagyon hasonló a Cochrane skálához. 9-es fokozat felett a formula kissé komplexé válik. Legjobban így approximálhatjuk:

v/c=WF[{(10/3)+a*(-ln(10-WF))^n)+f1*((WF-9)^5)+f2*((WF-9)^11)] 


Ahol "a" a szubtérmező sűrűsége, n az elektromágneses fluxus, f1 és f2 a Cochrane fénytörési, illetve visszaverődési indexek. Ideális körülmények között a csillagközi mélyűr "normál" részében a=0.00264320, n=2.87926700, f1=0.06274120 és f2=0.32574600 értékek várhatóak. A TNG-skála szerinti szubtéri sebességeket az alábbi táblázat mutatja: 

 

   

UTAZÁS IDEJE

Szubtér
fokozat

Eqyenlő 
(xc)

Földtől 
a Holdig 
(400,000 km)

Naprendszeren 
keresztül 
(12 milliárd km)

Legközelebbi 
csillagig 
(5 fényév)

Szektoron 
keresztül 
(20 fényév)

Föderáción 
keresztül 
(8.000 fényév)

Androméda- 
rendszerig 
(2 milliárd fényév)

1
1

1,3333 mp

11,1 óra

5,0 év

20,0 év

8.000,0 év

2.000.000 év

2
10

0,1323 mp

1,1 óra

181,1 nap

2,0 év

793,7 év

198.425,1 év

3
39

0,0342 mp

17,1 perc

46,9 nap

187,5 nap

205,4 év

51.360,1 év

4
102

0,0131 mp

6,6 perc

18,0 nap

71,9 nap

78,7 év

19.686,3 év

5
214

0,0062 mp

3,1 perc

8,5 nap

34,2 nap

37,4 év

9.356,9 év

6
392

0,0034 mp

1,7 perc

4,6 nap

18,6 nap

20,4 év

5.095,6 év

7
656

0,0020 mp

1,0 perc

2,8 nap

11,1 nap

12,2 év

3.048,2 év

8
1,024

0,0013 mp

39,1 mp

1,8 nap

7,1 nap

7,8 év

1.953,1 év

9
1.516

0,0009 mp

26,4 mp

1,2 nap

4,8 nap

5,3 év

1.318,9 év

9,1
1.573

0,0008 mp

25,4 mp

1,2 nap

4,6 nap

5,1 év

1.271,2 év

9,2
1.649

0,0008 mp

24,3 mp

1,1 nap

4,4 nap

4,9 év

1.212,9 év

9,3
1.693

0,0008 mp

23,6 mp

1,1 nap

4,3 nap

4,7 év

1.181,6 év

9,4
1.757

0,0008 mp

22,8 mp

1,0 nap

4,2 nap

4,6 év

1.138,3 év

9,5
1.828

0,0007 mp

21,9 mp

24,0 óra

4,0 nap

4,4 év

1.093,9 év

9,6
1.909

0,0007 mp

21,0 mp

23,0 óra

3,8 nap

4,2 év

1.047,7 év

9,7
2.044

0,0007 mp

19,6 mp

21,4 óra

3,6 nap

3,9 év

978,5 év

9,8
2.304

0,0006 mp

17,4 mp

19,0 óra

3,2 nap

3,5 év

868,0 év

9,9
3.053

0,0004 mp

13,1 mp

14,4 óra

2,4 nap

2,6 év

655,1 év

9,95
4.183

0,0003 mp

9,6 mp

10,5 óra

1,7 nap

1,9 év

478,1 év

     
Föderáció
     
Star Trek
     
Saját Cikkek
     
Fegyverek
     
Csillagidő

     
Chatelj! :)
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     
Támogass!
     

Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!